Ortodoncja
W Centrum Stomatologicznym DENTOLOGY prowadzimy leczenie ortodontyczne indywidualnie zaplanowane dla każdego pacjenta. Prowadzimy terapię dzieci, młodzieży i dorosłych. Stosujemy nowoczesne metody leczenia w oparciu o aparaty stałe, mikroimplanty ortodontyczne i szereg innych rozwiązań, jak i tradycyjne metody terapii jak aparaty ruchome.
Ostateczną decyzję o sposobie terapii specjalista podejmuje indywidualnie dla każdego pacjenta w oparciu o modele uzębienia pacjenta, wykonane zdjęcia rentgenowskie, wywiad i badanie pacjenta.
Ortodoncja.
O to najczęciej pytają pacjenci.
Jak będzie wyglądać pierwsza wizyta u ortodonty?
Pierwsza wizyta polega zwykle na ocenie zaburzeń zgryzu i wad zębowych. Po rozmowie z pacjentem nierzadko wykonywane są wyciski łuków zębowych, fotografie zgryzu i twarzy pacjenta, często także pacjent kierowany jest na zdjęcia rentgenowskie. Po zebraniu wszystkich niezbędnych informacji lekarz ortodonta przygotowuje indywidualny plan terapii ortodontycznej. Plan taki przedstawiany jest na kolejnej wizycie.
Czy na pierwszej wizycie ortodontycznej mogę mieć założony aparat?
Nie. W leczeniu ortodontycznym jednym z najistotniejszych momentów leczenia jest właściwe zaplanowanie terapii, co odbywa się na pierwszej wizycie. Nie należy montować aparatu bez wcześniejszego zaplanowania leczenia.
Czy leczenie ortodontyczne boli?
W Centrum Stomatologicznym Dentology staramy się zminimalizować jakiekolwiek dolegliwości bólowe pacjenta. Sam montaż aparatu stałego jest bezbolesny. Jednak w pierwszych dniach po założeniu aparatu pacjent może odczuwać dolegliwości o różnym stopniu nasilenia. Jedni pacjenci odczuwają jedynie niewielki dyskomfort przy spożywaniu twardych pokarmów, inni odczuwają ból o różnym nasileniu. Stan taki zwykle utrzymuje się tylko kilka dni od założenia aparatu. Czasem także po wizytach kontrolnych niektórzy pacjenci odczuwają dyskomfort czy też dolegliwości bólowe.
Czy dorośli mogą leczyć się ortodontycznie?
Jeśli tylko mają wystarczającą liczbę zębów, to tak. Nie ma limitu wieku dla leczenia ortodontycznego. Dorosłych pacjentów leczymy głównie aparatami stałymi.
Nie chę mieć usuwanych zębów przed założeniem aparatu. Czy to możliwe?
Wszystko zależy od rodzaju wady zgryzu, ewentualnych braków zębowych, stanu uzębienia i wielu innych czynników. Większość pacjentów leczona jest bezekstrakcyjnie czyli bez usuwania zębów. Są jednak sytuacje, w których wada zgryzu czy też stłoczenie zębów jest tak duże, że ortodonta zaproponuje leczenie ortodontyczne z usuwaniem zębów. Pacjent nie ma obowiązku zgodzić się na takie leczenie, ale jeśli nie chce usuwać zębów, lepiej nie podejmować leczenia ortodontycznego wcale.
Jaki jest najlepszy wiek do leczenia ortodontycznego?
Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. Najlepiej jest leczyć pacjentów rosnących. Ale tutaj decyzja o momencie rozpoczęcia leczenia zależy od wielu czynników: rodzaju wady zgryzu i stanu zębów obecnych w jamie ustnej, ale także chęci współpracy młodego pacjenta i utrzymania wzorowej higieny jamy ustnej. Zwykle nie ma przeciwwskazań do leczenia ortodontycznego pacjentów dorosłych.