Chirurgia stomatologiczna
Zatoka szczękowa, zwana dawniej jamą Highmora, to parzysta przestrzeń pneumatyczna, mieszcząca się obustronnie w trzonie szczęki. Jej objętość to średnio około 24 cm³. Najniższe miejsce dna zatoki szczękowej (zachyłka zębodołowego) odpowiada położeniu pierwszego zęba trzonowego (szóstka górna). Do zatoki mogą wnikać korzenie zębów trzonowych i przedtrzonowych, a czasem nawet kłów. Zatoka wysłana jest delikatną, cienką błoną tzw. błoną Schneidera. Gdy dochodzi do utraty zębów, kość wyrostka zębodołowego ulega zanikowi, czemu sprzyja dodatkowo pneumatyczny rozrost zatoki szczękowej. Prowadzi to do sytuacji, w której nie ma możliwości wszczepienia implantów zębowych.
Rozwiązaniem w tej sytuacji jest zabieg podniesienia dna zatoki szczękowej, tzn. zmniejszenie jej objętości, zwiększające tym samym bazę kostną niezbędną do osadzenia implantów zębowych. Jest to najbardziej skuteczna metoda terapii, w przypadku zaniku wyrostka zębodołowego w bocznym odcinku szczęki. Brak kostny uzupełniany jest preparatem kościozastępczym.
Wyróżniamy dwie techniki podnoszenia dna zatoki szczękowej (sinus lift):
Metoda otwarta – polega na chirurgicznym, wewnątrzustnym wejściu do zatoki szczękowej z dostępu przez cienką. Do otwarcia zatoki szczękowej używany jest nóż piezoelektryczny lub wiertło różyczkowe, którym niezwykle delikatnie i dokładnie wykonuje się otwarcie okienko kostnego do zatoki szczękowej. Następnie delikatnie odpreparowuje się membranę Schneidera. Nienaruszona błona śluzowa jest jednym z warunków pomyślnego odtworzenia brakującej tkanki kostnej, niezbędnej do prawidłowego wszczepienia implantów zębowych. W uzyskaną pomiędzy podniesioną błonę a kość dna zatoki przestrzeń układa się materiał kościozastępczy np.: Bio-Oss, Nano Bone, Graftec lub autogenne wióry kostne. Okienko kostne zamyka się membraną zaporową np. Bio-Guide, Resodont, Neomem, a następnie przywraca się błonę śluzową przedsionka j. ustnej i szczelnie zaszywa. Przerwania ciągłości błony śluzowej zatoki szczękowej niekoniecznie oznacza niemożność wykonania sinusliftu. Niestety rokowanie w takim przypadku klinicznym jest gorsze i częściej dochodzi do powikłań. Jednym z głównych powikłań jest przemieszczenie się wszczepu kostnego do światła zatoki, powodujące utratę objętości, a co za tym idzie niewystarczającą rekonstrukcję tkanki kostnej przed planowanym zabiegiem wszczepienia implantów zębowych. W takiej sytuacji należy pokryć perforację membraną resorbowalną, osłaniającą przeszczepiony materiał od światła zatoki szczękowej lub gdy błona Schneidera jest wystarczająco gruba, zaszyć perforację nićmi rozpuszczalnymi. Gdy grubość blaszki kostnej wyrostka zębodołowego w wymiarze pionowym wynosi minimum 5 mm, możliwe jest jednoczasowe wszczepienie implantu lub implantów w rekonstruowanej okolicy. Zabieg podniesienia dna zatoki szczękowej metodą otwartą, umożliwia zwiększenie objętości kości w wymiarze pionowym do 10mm.
Metoda zamknięta stosowana w przypadkach klinicznych, wymagających zwiększenia wysokości wyrostka zębodołowego do 5 mm. Zabieg wykonuje się poprzez łoże nawiercone pod implant. Nawiercone łoże w początkowej fazie nie ma długości odpowiadającej długości planowanego w tym miejscu implantu. Brakującą wysokość uzyskuje się za pomocą osteotomów zagęszczając i rozpychając kość, powodując podniesienie tkanki kostnej tworzącej dno zatoki szczękowej. Do wad tej metody należą: ograniczony zakres rekonstrukcji kości, brak kontroli wzrokowej nad polem zabiegowym.
Chirurgia stomatologiczna.
O to najczęciej pytają pacjenci
Tak usuwamy. Operacyjne usunięcie jest to zabieg dotyczący zębów, które ze względu na swoje położenie (np. blokowanie przez inne zęby, nieprawidłowy kierunek wzrostu) pozostały w kości i nie są widoczne w jamie ustnej. Problem ten najczęściej dotyczy zębów mądrości (ósemek) oraz kłów w szczęce, a także zębów dodatkowych, nadliczbowych oraz zawiązków zębów stałych u dzieci i młodzieży.
Operacyjne usunięcie zęba jest zabiegiem bardziej skomplikowanym niż „zwykła ekstrakcja”. Wymaga zdecydowanie więcej czasu oraz dodatkowych narzędzi służących do odsłonięcia zęba z kości. Wskazaniem do usunięcia zębów zatrzymanych, są przewidywane działania ortodontyczne lub protetyczne, rozwijające się wewnątrzkostne torbiele zębopochodne, jak również ucisk na zęby sąsiednie, powodujący możliwość resorpcji ich korzeni.
Zabieg operacyjnego usunięcia zęba należy starannie zaplanować, dokładnie określić położenie zęba tak, aby działania prowadzące do jego ekstrakcji nie spowodowały destrukcji struktur otaczających (zębów sąsiednich, uszkodzenia dużych naczyń krwionośnych czy nerwów).
Należy pamiętać, że zabieg usunięcia zęba zatrzymanego, jest procedurą trudną, zawsze obarczoną większą ilością możliwych powikłań, ze względu na nietypowe usytuowanie zęba oraz mogące wystąpić nieprzewidziane trudności śródzabiegowe.
Do najczęstszych powikłań podczas ekstrakcji zębów zatrzymanych należą:- uszkodzenie nerwu zębodołowego dolnego podczas usuwania dolnych zębów ósmych,
- otwarcie zatoki szczękowej podczas usuwania górnych zębów ósmych,
- uszkodzenie koron i korzeni zębów sąsiednich
Po usunięciu zęba zatrzymanego pozostaje znaczny ubytek kości, związany z koniecznością jego odsłonięcia i wytworzenia okna kostnego, umożliwiającego jego wyjęcie. W określonych przypadkach wskazane jest uzupełnienie ubytku kostnego, powstałego po zabiegu za pomocą preparatów kościozastępczych, np. Bio-Oss, Nano Bone, Graftec. Ma to na celu uniknięcie dużego zaniku kostnego w tej okolicy oraz rozchwiania zębów sąsiednich ze względu na brak podparcia kostnego ich korzeni.