CZY USUNIĘCIE ZĘBA BĘDZIE BOLEĆ?

Potocznie ”wyrwanie zęba”, to zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu zęba z zębodołu przy użyciu odpowiedniego instrumentarium (kleszczy, dźwigni itp.).
Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Dzięki nowoczesnym znieczuleniom i dobrej ręce chirurga wizyta będzie bezbolesna.

CZY USUWACIE ZATRZYMANE ZĘBY?

Tak usuwamy. Operacyjne usunięcie jest to zabieg dotyczący zębów, które ze względu na swoje położenie (np. blokowanie przez inne zęby, nieprawidłowy kierunek wzrostu) pozostały w kości i nie są widoczne w jamie ustnej. Problem ten najczęściej dotyczy zębów mądrości (ósemek) oraz kłów w szczęce, a także zębów dodatkowych, nadliczbowych oraz zawiązków zębów stałych u dzieci i młodzieży.
Operacyjne usunięcie zęba jest zabiegiem bardziej skomplikowanym niż "zwykła ekstrakcja". Wymaga zdecydowanie więcej czasu oraz dodatkowych narzędzi służących do odsłonięcia zęba z kości.
Wskazaniem do usunięcia zębów zatrzymanych, są przewidywane działania ortodontyczne lub protetyczne, rozwijające się wewnątrzkostne torbiele zębopochodne, jak również ucisk na zęby sąsiednie, powodujący możliwość resorpcji ich korzeni.
Zabieg operacyjnego usunięcia zęba należy starannie zaplanować, dokładnie określić położenie zęba tak, aby działania prowadzące do jego ekstrakcji nie spowodowały destrukcji struktur otaczających (zębów sąsiednich, uszkodzenia dużych naczyń krwionośnych czy nerwów).
Należy pamiętać, że zabieg usunięcia zęba zatrzymanego, jest procedurą trudną, zawsze obarczoną większą ilością możliwych powikłań, ze względu na nietypowe usytuowanie zęba oraz mogące wystąpić nieprzewidziane trudności śródzabiegowe.
Do najczęstszych powikłań podczas ekstrakcji zębów zatrzymanych należą:

  • uszkodzenie nerwu zębodołowego dolnego podczas usuwania dolnych zębów ósmych,
  • otwarcie zatoki szczękowej podczas usuwania górnych zębów ósmych,
  • uszkodzenie koron i korzeni zębów sąsiednich

Po usunięciu zęba zatrzymanego pozostaje znaczny ubytek kości, związany z koniecznością jego odsłonięcia i wytworzenia okna kostnego, umożliwiającego jego wyjęcie. W określonych przypadkach wskazane jest uzupełnienie ubytku kostnego, powstałego po zabiegu za pomocą preparatów kościozastępczych, np. Bio-Oss, Nano Bone, Graftec. Ma to na celu uniknięcie dużego zaniku kostnego w tej okolicy oraz rozchwiania zębów sąsiednich ze względu na brak podparcia kostnego ich korzeni.

Co to jest implant dentystyczny?

Implant dentystyczny to tytanowa śrubka długości od 6 do 16mm i grubości od 2,5 do 8mm umieszczana chirurgicznie w kosci. Po integracji implant stanowi bazę dla odtworzenia korony zęba.
Implant zbudowany jest z odpowiednio przygotowanego tytanu, bardzo wytrzymałego i nie wywołującego reakcji alergicznych materiału.

Na czym polega odbudowa zęba na implancie?

Odbudowa zęba na implancie odbywa się w dwóch etapach:

  1. Pierwszy etap wprowadzenie tytanowej śruby w szczękę lub żuchwę, po którym następuje okres gojenia i zespolenia się implantu z tkanką kostną czyli tzw. osteointegracja, podczas której staje się integralną częścią kości.
  2. W drugim etapie, po okresie gojenia, do podstawy dołączana jest górna część implantu, na której odbudowany jest nowy ząb lub zęby.

 

Czym rozpoczyna się leczenie implantologiczne?

Rozpoczynając leczenie implantologiczne Pacjentowi powinno wykonać się zdjęcie panoramiczne i dodatkowo tomografia komputerowa CBCT, dzięki którym lekarz dokładnie ocenia stan uzębienia i warunki kostne. Prócz dokładnego badania klinicznego pacjenta, podczas którego ocenia się stan dziąseł i zębów lekarz przeprowadza również dokładny wywiad lekarski. Istnieją specjalne programy komputerowe, np. Invivo, które pomagają w opracowaniu najlepszego dla Pacjenta przebiegu leczenia implantologicznego.

Czy po ekstrakcji można od razu wszczepić implant?

Istnieje taka możliwość, ale jest uwarunkowana wieloma czynnikami związanymi głównie z warunkami anatomicznymi oraz sytuacją miejscową, zębodołu w który będzie wszczepiany implant. Zaleca się jednak poczekać od 6-10 tygodni, tak aby poprawiły sie warunki kostne i wygoiło się dziąsło.

Czy wszczepienie implantu boli?

Wszczepienie implantu nie jest zabiegiem bolesnym. Pacjent znieczulany jest miejscowo tak jak do usunięcia zęba. Znieczulenie ogólne nie jest potrzebne. Zabieg implantacji nie jest zabiegiem przyjemnym, dyskomfort mogą powodować wibracje i dźwięki powstające podczas zabiegu.

Jak długo trwa cały proces leczenia implantologicznego?

Leczenie implantologiczne jest dwuetapowe:

  1. Etap chirurgiczny czyli wszczepienie implantu lub implantów oraz cały okres wgajania trwają od 4 (żuchwa) do 6 miesięcy(szczęka), u pacjentów u których wykonywane byly zabiegi zwiększające objętość kości (sinuslift, rozsczepienie, przeszczep kości) okres ten może się wydłużyć o kilka miesięcy.
  2. Etap protetyczny czyli odbudowa zęba na zintegrowanym implancie trwa do dwóch tygodni.

Przy sprzyjających warunkach anatomicznych, odpowiednia ilość i jakość kości - możliwa jest implantacja oraz natychmiastowa odbudowa zęba lub zębów, uzupełnieniami prowizorycznymi. Po wygojeniu dziąsła i integracji implantu należy wymienic odbudowę tymczasową na stałą. Jest to tzw. natychmiastowe obciążenie implantu.

Czy każdemu pacjentowi można wszczepić implant?

Istnieją pewne przeciwwskazania do stosowania zabiegu implantologicznego.
Możemy je podzielić na bezwzględne, czyli takie, które wykluczają możliwość leczenia implantologicznego i względne czyli takie, które możemy zlikwidować i implantacja będzie wtedy możliwa.
Przeciwwskazania bezwzględne (wykluczają możliwość leczenia implantolgicznego):

  • ciężkie choroby psychiczne,
  • choroby układowe,
  • niewyrównana cukrzyca,
  • zaburzenia hematologiczne,
  • zupełny brak nawyków higienicznych,
  • skrajne przypadki atrofii czyli zaniku tkanki kostnej.

Przeciwwskazania względne (po zmianie których będzie możliwa implantacja):

  • wiek pacjenta - młodzi poniżej 16. roku życia nie mogą zostać poddani zabiegowi umieszczenia implantów, ponieważ ich kościec nie jest jeszcze w pełni rozwinięty,
  • cukrzyca - musimy na stałe wyrównać poziom cukru we krwi,
  • zła higiena jamy ustnej - musimy przeprowadzić higienizację,
  • choroby przyzębia - zabiegi lecznicze na przyzębiu,
  • zaburzenia zgryzu - leczenie ortodontyczne,
  • brak odpowiedniej ilości tkanki kostnej - zabiegi odbudowy kości,
  • palenie papierosów!

 

Jakie korzyści wynikają z leczenia implantologicznego?

Leczenie implantologiczne pozwala w sposób maksymalnie naśladujący naturę uzupełnić utracone z różnych przyczyn zęby. Uzupełnienie to jest rozwiązaniem długotrwałym, poprawiającym wygląd i jakość życia. Leczenie implantoprotetyczne pozwala również rozwiązać problemy klasycznej protetyki. Jest to alternatywa dla klasycznych mostów i protez ruchomych, które nie są komfortowym rozwiązaniem dla pacjenta. Przy bezzębiu leczenie implantoprotetyczne pozwala na bardzo dobrą stabilizację protezy a nawet wykonanie pracy na stałe umocowanej do implantów.

Czy wszczepienie implantu jest zabiegiem bezpiecznym?

Ogromny rozwój tej dziedziny stomatologii spowodował, że w obecnych czasach leczenie to jest  wysoce przewidywalne i bezpieczne dla pacjenta. 

Jakie jest ryzyko nie przyjęcia się wszczepu?

Statystycznie ok. 93% implantów w pełni integruje się z kością dając możliwość komfortowego użytkowania uzupełnień protetycznych. Przyczyny tych niepowodzeń są różne. Często trudno określić co było przyczyną wydzielenia się implantu. 

Co w sytuacji, gdy implant po zabiegu nie zintegruje się z kością?

Niestety może się zdarzyć, że z trudnych do ustalenia przyczyn znajdą się Państwo w niewielkiej grupie pacjentów u których doszło do wydzielenia implantu. W tym przypadku musi on być usunięty, a następnie wysterylizowany i odesłany do producenta w celu wykonania badań. Po ok. 2 miesiącach u Pacjenta powtórnie zostaje wykonany zabieg implantacji. W to samo miejsce wszczepiony zostaje nowy implant otrzymany od producenta w ramach gwarancji. Pacjent nie ponosi kosztów powtórnie wykonanego zabiegu.

Jak długo utrzyma się w kości wszczepiony implant?

Jeśli pacjent utrzymuje dobrą higienę jamy ustnej i regularnie zgłasza się na wizyty kontrolne wyniki leczenia będą długoczasowe. Średnia przeżywalność implantu wynosi 15-30 lat. Trzeba jednak uświadomić sobie, że bezproblemowe funkcjonowanie uzupełnień protetycznych na implantach w największym stopniu zależy od pacjenta. Idealnie utrzymywana higiena jamy ustnej oraz dbanie o własne zęby i dziąsła skutkuje bardzo długim czasem funkcjonowania implantów i odbudowanych na nich zębów.